Poradnik inwestora

Szanowni Państwo
Jeśli podejmując pracę współpracę z architektem nie znacie specyfiki jego zawodu – proponuję lekturę tekstu przygotowanego specjalne z myślą o Was – Klientach Architekta. Tekst pochodzi z portalu www.WarsztatArchitekta.pl – platformy technicznej Izby Architektów RP.

Poniżej wstęp zaczerpnięty bezpośrednio z poradnika.

“Szanowni Państwo,

planując rozpoczęcie współpracy z architektem prawdopodobnie zastanawiacie się nad dwoma kwestiami:

  1. Jak przebiegnie współpraca Klient – Architekt? Jak wyrazić swoje oczekiwania wobec architekta?
  2. Komu zlecić wykonanie projektu?

Odpowiedzi na drugie pytanie wolę uniknąć: mając wolny wybór, muszą Państwo znaleźć ją samodzielnie.W znalezieniu odpowiedzi na pytanie pierwsze postaram się pomóc w niniejszym dziale.

Mam na uwadze, że dla wielu z Państwa będzie to pierwsze spotkanie z Architektem i jego pracownią – zapewne spowodowane planami realizacji ważnej dla Państwa inwestycji. Wiem z doświadczenia, że ten pierwszy kontakt i nadzieje z nim związane mogą prowadzić do nieporozumień co do specyfiki pracy architekta, rodzaju opracowań, których można od niego oczekiwać itd. Chciałbym dostarczyć Państwu materiał do rozmowy lub wstępnego zadania pytań architektowi. Być może znajdą tu Państwo już gotowe odpowiedzi.

Prezentuję poradnik Klient Architekta, na który składają się: omówienie podstawowych zagadnień, opis czynności, jakie wykonuje architekt, zanim przystąpi do pracy nad projektem, informacje o rodzajach projektów, w końcu – etapy dalszej współpracy już po wykonaniu projektu albo po rozpoczęciu budowy. Zawarte tu zasady obowiązują wszystkich Architektów – członków Izby Architektów RP. Warto zatem sprawdzić czy zlecają Państwo pracę właśnie członkowi Izby. Dlaczego – o tym przeczytać można na początku działu. Sądzę, że całość materiału tu zawartego okaże się przydatna, a podjęta po jego lekturze praca z architektem – owocna i satysfakcjonująca (dla obu stron).

Poradnik powstał dzięki uwagom, opiniom i pomocy Koleżane i Kolegów architektom IARP. Oto Oni:
arch., arch.: Joanna Baranek-Stach (MPOIA), Beata Gutowska (SLOIA), Nela Karpińska (ZPOIA), Bożena Nieroda (MPOIA), Agnieszka Wereszczyńska (SLOIA) (rozdział 2 p. 5 i 6), Piotr Chuchacz (MPOIA), Olaf Jasnorzewski (MPOIA), Grzegorz Lechowicz (MPOIA), Bartosz Macikowski (POOIA), Robert Maślankowski (MPOIA), Tomasz Michalak (LBOIA).

Serdecznie dziękujemy,
Łukasz Krawontka, Maciej Nitka, architekci IARP
Redakcja Portalu WarsztatArchitekta.pl”

Zapraszam do pobrania poradnika w formacie PDF.